Posted by Bezimienny on mar 9, 2016

Srebrna flota (No1 NOVINA) – zawartość pudełka

Okładka pudełka gry "Srebrna flota" wydanej przez Wydawnictwo No1 Novina„Srebrna flota” to drugi tytuł udostępniony mi przez armaniego, za co jestem niezmiernie wdzięczny – w mojej kolekcji jeszcze się ta gra nie znalazła i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się ta sytuacja zmieni. Co do samej „Srebrnej floty” jako planszówki, to mogę powiedzieć bez jakiejkolwiek przesady, że to jedna z ładniej wydanych starych planszówek, z jakimi dotąd miałem do czynienia. Największe wrażenie na mnie osobiście zrobił pomysł, żeby zamiast żetonów po planszy przesuwać miniaturowe statki żaglowe – wrażenie jest tym większe, że od dziecka uwielbiam stare żaglowce*, więc choć zdaję sobie sprawę z tego, że manewrowanie tymi mini-modelami w zwarciu po planszy jest sporym wyzwaniem, to mimo wszystko pomysł uważam za trafiony.

Na temat rozgrywki się nie wypowiadam, bo w „Srebrną flotę” nie grałem i raczej nieprędko zagram, pozwolę sobie natomiast na krótki komentarz instrukcji – generalnie nie odbiega ona jakoś szczególnie od ówczesnego standardu, ale w kilku miejscach mogłaby spokojnie być bardziej klarowna albo zwyczajnie krótsza. Niemniej jednak w ogólnym rozrachunku jest nieźle, a pojawiające się tu i ówdzie w Internecie zarzuty dotyczące małej przejrzystości opisywanych zasad w porównaniu do współczesnych gier osobiście uważam za kompletnie chybione, bo jedyną wspólną płaszczyzną jest fakt, że w obu przypadkach mamy do czynienia z instrukcją do gry planszowej. Za bardzo chyba przywykliśmy do tego, że spory odsetek planszówek dostępnych współcześnie na rynku to eurogry, które z założenia mają relatywnie proste zasady, a tym samym także i przystępniej skonstruowaną instrukcję…

AKTUALIZACJA – 11.05.2016:

Dzięki informacjom od nieocenionego Hanxora (znajdują się w jego komentarzu do wpisu) wiem już przynajmniej w ogólnym zarysie, ile powinno być żagli zapasowych – listę uzupełniłem zatem o wykaz żagli zapasowych stworzony w oparciu o te dane. Raz jeszcze wielkie dzięki!

W pudełku ze „Srebrną flotą” powinny znajdować się:

– plansza (o wymiarach 66 x 95 cm)
– instrukcja
– 40 plastikowych kadłubów statków**
– 80 żagli 4 różnych rodzajów do zamontowania na statkach (po 2 żagle na statek, łącznie tworzy się 4 dzięki temu floty po 10 statków)
– 20 żagli zapasowych (po 2 sztuki każdego typu plus 12 sztuk całkowicie pozbawionych oznaczeń)***
– 1 kostka k6 (standardowa sześcienna, choć według informacji od posiadaczy „Srebrnej floty” kostka dostarczana oryginalnie z grą była większych rozmiarów niż kostki stosowane zazwyczaj)
– 40 kart okrętów (10 arkuszy po 4 schematy na każdym)
– 1241 żetonów, w tym:

– 8 żetonów kapitanów****:

– Anglicy (Admirał sir John Elmeth, sir Humphrey Pleensy)
– Hiszpanie (Wicekról Don Enrique Pasadena, komandor Blasco Mendez-Sidonia)
– piraci (Francis Hampshire, Earth Discaster, Paul Delacroix, Giulio Leppo)

– 40 żetonów szczęścia (z symbolem czterolistnej koniczynki):

– 10 x szczęście 1
– 10 x szczęście 2
– 20 x szczęście 3

– 210 żetonów dukatów:

– 60 x 1 dukat
– 30 x 2 dukaty
– 20 x 5 dukatów
– 30 x 50 dukatów
– 30 x 100 dukatów
– 20 x 200 dukatów
– 15 x 500 dukatów
– 5 x 1000 dukatów

– 55 żetonów srebra (z symbolem skrzyni):

– 5 x 1 tona (bez oznaczeń cyfrowych – przyjąłem, że symbolizują pojedynczą tonę srebra, choć możliwe, że są to żetony zapasowe)
– 20 x 10 ton
– 15 x 20 ton
– 10 x 50 ton
– 5 x 100 ton

– 13 żetonów siły wiatru (zawierają liczbowo oznaczoną siłę wiatru w zakresie od 0 do 12)
– 85 żetonów manewrowości statków (z obrazkiem marynarza trzymającego koło sterowe):

– 40 x manewrowość 1
– 25 x manewrowość 2
– 20 x manewrowość 3

– 150 żetonów prędkości (z obrazkiem statku i podaną prędkością w węzłach):

– 40 x 1 węzeł
– 30 x 2 węzły
– 15 x 3 węzły
– 25 x 4 węzły
– 40 x 8 węzłów

– 145 żetonów wytrzymałości statku (z obrazkiem kuli armatniej odbijającej się od kadłuba)****:

– 40 x wytrzymałość 1
– 20 x wytrzymałość 2
– 20 x wytrzymałość 5
– 20 x wytrzymałość 10
– 30 x wytrzymałość 20
– 15 x wytrzymałość 50

– 240 żetonów załogi (z obrazkiem marynarza trzymającego broń i stojącego na tle innych marynarzy – z wyjątkiem nominału 1, gdzie jest tylko sylwetka marynarza):

– 50 x załoga 1
– 50 x załoga 2
– 70 x załoga 5
– 10 x załoga 10
– 20 x załoga 20
– 20 x załoga 30
– 20 x załoga 40

– 295 żetonów dział/armat******:

– 120 x 1 działo (wszystkie dwustronne – na awersie bez obsługi, na rewersie z obsługą)
– 110 x 2 działa (90 dwustronnych, 20 tylko z obsługą)
– 50 x 3 działa (35 dwustronnych, 15 tylko z obsługą)
– 15 x 4 działa (10 dwustronnych, 5 tylko z obsługą)

—————————————————————-
* winę za to ponoszą mniej więcej w tym samym stopniu przeczytane przeze mnie w dzieciństwie hektary książek o tematyce marynistycznej (w tym oczywiście „Wyspa skarbów” Stevensona oraz „Przygody Bena Gunna” Delderfielda), telewizyjny „Magazyn Morze” oraz znalezienie w warsztacie mojego taty kadłuba niedużej żaglówki wydłubanej z jednego kawałka kory, którą po wyposażeniu we własnoręcznie dorobione maszty oraz żagle zwodowałem jako fregatę kapitana Flinta na pobliskim akwenie typu wielka kałuża.
** kadłuby statków były oryginalnie przeznaczone do samodzielnego sklejenia z masztami i żaglami
*** nie udało mi się jeszcze dotrzeć do informacji na temat konkretnej liczby tych zapasowych żagli, jeśli więc ktoś nią dysponuje, bardzo proszę o kontakt
**** w wykazie podałem pełne imiona i nazwiska kapitanów, ale dla ułatwienia pogrubioną czcionką zaznaczyłem tekst widniejący na żetonach poszczególnych osób
***** w sieci znalazłem też wzmiankę o 146 żetonach wytrzymałości. Przy założeniu, że nie są to błędne informacje, jedynym sensownym kandydatem na braki w moim wykazie byłby nominał 50. Tyle tylko, że w takim przypadku uznałbym, że brakuje nie 1 sztuki, a 5.
****** spotkałem się także z wyglądającą całkiem wiarygodnie informacją, że żetonów dział jest łącznie około 430 i to jest poważna zagadka, bo jeśli tak, to w udostępnionym mi do opisu egzemplarzu brakowałoby co najmniej 135 żetonów. Ponieważ uważam, że jest to mało prawdopodobne, w wykazie zawartości pozostanie obecna liczba żetonów (295) dopóki jej nie zweryfikuję z innymi źródłami.

Post a Comment

10 komentarzy to “Srebrna flota (No1 NOVINA) – zawartość pudełka”

  1. Łagi pisze:

    Srebrna Flota to moja pierwsza Gra.

    największy plus tej gry to oprawa wizualna: mini-okręciki z żagielkami, czaderska mapa, żetony miały nawet ładne graficzki.

    Przejrzystość instrukcji.
    Dzisiaj się mordowałem cały dzień z Gwiezdnym Kupcem, który ma najgorszą instrukcję jaką w życiu czytałem.

    Dla porównania wyciągnąłem instrukcje Floty.
    + 2x warianty zasad. Na szybki start i właściwe.
    + doskonale uszeregowane zasady, od najważniejszych do detali.
    + Akapity z tytułami
    + małe klarowne tabelki
    + wypunktowany tekst
    + wytłuszczony tekst
    + rysunki poglądowe
    rzucilem tylko okiem i jestem gotowy do gry. Jak na antyczną grę to Srebrna Flota jest fenomenem. Wiele osób mówi, że nawet z 7 latkami w to grają, to mówi wszystko.

    Wady:
    * karty okrętów i żetony; nie wiem psia jucha, czy to skażenie starym kanonem? Czemu tego nie można było zapisywać na kartach. Skoro dodali karty okrętów to mogli je od razu wypełnić statsami dla każdego typu okrętu, później by się tylko kreśliło.
    * zasady ruchu wymagające dzielenia przez [3,5], 5 albo 7. Uwzględnianie tego co ruch jest „grubo” obciążające procesor.
    * może inne zasady też są skopane, patrząc teraz z perspektywy czasu, ale musiałbym sobie w to jeszcze raz zagrać.

  2. Kochacz pisze:

    Chętnie kupię gre jak ktoś ma do sprzedania kontakt kochacz86@interia.pl

    • Krzychu pisze:

      mam tę grę! w młodości grałem w nią wielokrotnie, ale była to gra tak pasjonująca i długotrwała, że w sumie nigdy nie skończyliśmy!
      Gra kosmiczna, wielowątkowa i pięknie dopracowana – plansza naprawdę duża, świetna rzecz! Mam ją zachowaną w komplecie i spakowaną. Całość jednak nieco sfatygowana

  3. Hanxor pisze:

    Dobra, w temacie żagli zapasowych.
    Zdobyłem kolejną kopię, za 20 zet 🙂
    MAm niewycięte żagielki zapasowe.
    Jest pasek z 11 blankami
    Jest pasek z 3*2 żaglami (szachownica, paski, krzyż)
    JEst pasek z 2 żaglami (czacha)

    Zatem można chyba dość wiarygodnie stwierdzić, że jest ich 19 szt.

  4. Hanxor pisze:

    Jeszcze o szczęściu:

    Piszesz:
    – 10 x szczęście 1
    – 10 x szczęście 2
    – 20 x szczęście 3

    A tymczasem jest nie 10/10/20, ale 20/10/10 – u mnie w obu kopiach. Może literówka?

    • Bezimienny pisze:

      Dzięki wielkie za wszystkie informacje! Wieczorem siądę na spokojnie i postaram się stworzyć w końcu spis zawartości maksymalnie zbliżony do kompletnego egzemplarza gry 😀

      Praktycznie wszystkie podane liczby żetonów oparłem na informacji otrzymanej od armaniego, który (jak się później okazało, a czego się obawiałem od samego początku) ma zdekompletowany egzemplarz „Srebrnej Floty”. Dzięki informacjom od Ciebie sytuacja się znacząco poprawiła 😀

      Żetony Szczęścia i Wytrzymałości kadłuba podałem dokładnie za armanim, jeśli więc jest literówka, to nie moja 😀

      Z działami na 100% jest tak, że jest ich 430 – nie może być inaczej choćby dlatego, że aż takie zbiegi okoliczności się nie zdarzają, żebyś w 2 egzemplarzach gry miał nadkomplety (w porównaniu do mojej bieżącej listy, rzecz jasna).

      Jeśli chodzi o rozbieżności w liczbach dział jednostronnie drukowanych z tymi drukowanymi dwustronnie, to niemal na 100% wynikają one z tego, jak drukowała gry „Novina”. Miałem już przykład przy „Szaleńczym Wyścigu”, gdzie w instrukcji napisali, że żetonów nawierzchni ma być po 10, a na oryginalnym, nierozciętym (!) arkuszu było ich mniej. Generalnie masakra…

  5. Hanxor pisze:

    Jeszcze odnośnie zapasowych żagli – 8 barwnych, po 2 z każdego rodzaju i tym razem 9 blanków (w pierwszej kopii miałem 11 blanków).

  6. Hanxor pisze:

    Jeszcze w ramach ciekawostki – mam drugą kopię i:
    Wytrzymałość kadłuba 2 – 19 szt w obu kopiach
    Wytrzymałość kadłuba 5 – 21 szt w obu kopiach

    A u Ciebie jest 20 i 20 szt. Może jednak jest jakaś pomyłka na arkuszu i jest 19/21 a nie 20/20?

    Co do dział – potwierdzam to co pisałem wyżej – w drugiej kopii brakuje mi 7 żetonów dział, ale dalej – bliżej do wartości, któe podałem powyżej.

    I ostatni temat:

    Działo 2: znowu mam 85 dwustronne (w pierwszej kopii – 85) i 20 jednostronnych. Więc może jednak nie 90 dwustronnych, a 85?

    Pozdrawiam,
    LH

  7. Hanxor pisze:

    Jeszcze update co do dział – są dwa typy żetonów – dwustronne i jednostronne, i tak w mojej kopii jest odpowiednio
    1 działo: 199 + 60 (pewnie powinno być 200 i 60)
    2 działa: 85 + 20
    3 działa: 35+15
    4 działa: 10+5

    Co w sumie daje 429 dział. Zakładając brakujący 1 żeton z 1 działem – faktycznie mamy 430 dział 🙂

    Mój egzemplarz jest nieco sfatygowany i brakuje mu kilku pojedynczych żetonów, ale koincydencja ilości dział u mnie z tymi postulowanymi 430-toma – spora.

    Pozdrawiam,
    LH

  8. Hanxor pisze:

    W mojej, świeżo pozyskanej kopii żagli zapasowych jest 18:
    2 w krzyże
    2 w pasy
    2 w kwadraty
    1 z trupią czachą
    11 blanków – bez oznaczeń (na jednej, niepociętej karteczce).

    Oczywiście nie ma pewności, że to komple, w szczególności pewnie brakuje 1 żagla pirackiego, ale raportuję, co mam 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *