Posted by Bezimienny on mar 23, 2015

Aerotech (ENCORE) – zawartość pudełka

Pudełko gry planszowej Aerotech wydanej przez Wydawnictwo EncorePrzyznaję bez bicia, że „Aerotech” wpadł mi w ręce zupełnie przypadkiem, jako część większego zakupu planszówkowego na (jeszcze wtedy) tablicy.pl: akurat wyhaczyłem kilka zdekompletowanych gier, których planowałem użyć jako „dawców organów” dla moich co bardziej zgranych egzemplarzy, a podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedającym dowiedziałem się, że ma jeszcze ze dwie czy trzy gry i jakbym był zainteresowany, to jak wszystko wezmę w hurcie, to dopłacę 90 złotych i po sprawie. Nie lubię kupować kota w worku, więc zapytałem o tytuły, ale że człowiek nie był w domu, to nie mógł mi na sto procent powiedzieć, pamiętał tylko, że jedna z tych gier to było „coś tam z mechami w kosmosie”, a dwie pozostałe są „podobne”.

Ryzyk-fizyk, pomyślałem sobie i wziąłem całość jak leciało. Okazało się, że bardzo dobrze zrobiłem, bo te dodatkowe gry to były „Aerotech” (kompletny i w zasadzie nówka sztuka), „Gwiezdny kupiec” (ten z kolei był mocno zdekompletowany – brakowało większości żetonów i nawet kawałka instrukcji, ale pudełko zachowało się w stanie graniczącym z idealnym) i „W kosmicznej otchłani” (intensywnie używany egzemplarz, ale niczego poza chyba żetonami nie brakowało). Rzecz jasna najbardziej ucieszył mnie „Aerotech”, który od razu poszedł na ksero/skaner, po czym rozpocząłem testy na żywych organizmach 🙂 Chwilę mi zajęło ogarnięcie zasad na tyle, żeby nie siedzieć non-stop z instrukcją w garści podczas gry, ale jak już się pokapowałem co i jak mniej więcej, to „Aerotech” pokazał pazur.

Gra ma gigantyczny potencjał, całkiem przyjemny zestaw gotowych scenariuszy do rozegrania, a dla ludzi obdarzonych wyobraźnią pozostawia mnóstwo miejsca na rozwinięcie skrzydeł – mnie osobiście najbardziej spodobało się projektowanie nowych myśliwców, a potem testowanie moich konstrukcji w walce. Dodam nieskromnie, że kilka z nich sprawdziło się o wiele lepiej, niż zakładałem, z drugiej jednak strony bywało często i tak, że na własnym, srogo skopanym tyłku odczuwałem głęboką prawdę tkwiącą w powiedzeniu, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego 🙂

W pudełku z „Aerotechem” powinny znajdować się:

– 1 plansza (rozmiar: 84 x 57 cm)
– Księga Zasad
– 2 kostki sześcienne (k6)
– zestaw arkuszy informacyjnych składający się z 2 kartek formatu A3, zawierających dane poszczególnych typów statków kosmicznych*:

– 5 x myśliwiec aeroorbitalny,
– 1 x desantowiec klasy „Leopard”,
– 1 x desantowiec klasy „Union”,
– 1 x desantowiec klasy „Overlord”

– 224 żetony, czyli 2 identyczne zestawy po 112 żetonów w każdym. Pojedynczy zestaw zawiera:

– 14 x mech bojowy (numerowany od 1 do 14)
– 14 x desantowiec (2 x klasa Overlord, 5 x klasa Union, 7 x klasa Leopard**)
– 14 x myśliwiec niezależny [kolor biały] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)
– 14 x myśliwiec Domu Kurita [kolor czerwony] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)
– 14 x myśliwiec Domu Davion [kolor żółty] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)
– 14 x myśliwiec Domu Steiner [kolor niebieski] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)
– 14 x myśliwiec Domu Marik [kolor fioletowy] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)
– 14 x myśliwiec Domu Liao [kolor zielony] (6 x lekki myśliwiec, 5 x średni myśliwiec, 3 x ciężki myśliwiec)

________________________________
* dobrze jest sobie ich nakserować w sporej ilości. Jak będziecie często grać, to miejcie na zapas tak chociaż z 50 🙂
** akurat w przypadku desantowców nie należy za bardzo przywiązywać uwagi do podanych przeze mnie podziałów, bo są one dosyć umowne. Poza tym (to dla dociekliwych) klasa „Leopard” dzieli się na dwie podklasy: „Leopard” i „Leopard_CV”, różniące się możliwościami ładunkowymi. „Leopard” może zabrać 4 myśliwce i 2 mechy, „Leopard_CV” zabiera 6 myśliwców. Obrazki na żetonach odzwierciedlają ten podział, karty informacyjne statków kosmicznych nie. Taka ciekawostka.

Post a Comment

4 komentarze to “Aerotech (ENCORE) – zawartość pudełka”

  1. eh pisze:

    w sumie jedyna stara gra ktora cenie za pomysly, jednak nie udalo mi sie nigdy parti zadnej do konca rozegrac, liczenie paliwa dla ciagu bylo na tyle nudne ze kazdy odpadal zanim udalo sie doleciec w okolice przyciagania planety

  2. Pieczara71 pisze:

    Czy ktoś z Was posiada skany Księgi Zasad Aerotecha oraz
    zestawu arkuszy informacyjnych składający się z 2 kartek formatu A3, zawierających dane poszczególnych typów statków kosmicznych j/n?

    – 5 x myśliwiec aeroorbitalny,
    – 1 x desantowiec klasy „Leopard”,
    – 1 x desantowiec klasy „Union”,
    – 1 x desantowiec klasy „Overlord”.

    Pozdrawiam.

  3. Treevill pisze:

    Witam
    Miałem kiedyś ta grę ale na przestrzeni lat zaginęła bezpowrotnie. Jako ze kolega posiadał Battletech która bardziej mi się podobała ze względu na figurki robotów (choć w rozgrywce bardzo podobna do powietrznej wersji) to właśnie ta wersje z robotami postanowiłem sobie kupić. Po dość intensywnym przeczesywaniu aukcji po kilku tygodniach udało się kupić wymarzoną grę a także na innej aukcji kupiłem rozszerzoną księgę zasad. Na razie gra leży na polce ale za dwa lub trzy lata jak dorośnie mój syn zamierzam z nim pograć w walki robotów.
    pozdrawiam

    Ps bardzo fajna strona www choć szkoda ze oprócz opisu zawartości pudelka jest tylko zdjęcie okładki a nie zawartości

    • Bezimienny pisze:

      Czołem! Dzięki za miłe słowa – póki co skupiłem się na opisach zawartości, ale w przyszłości jest plan, żeby dodać zdjęcia zawartości poszczególnych tytułów. Dokładnie nie jestem w stanie określić, kiedy zacznę pracę nad tym, ale najprawdopodobniej już w przyszłym roku, bo listy poszczególnych wydawców (mam na myśli tych dużych) są już bliskie kompletności 🙂
      Co do „Battletecha”, to rzeczywiście figurki były świetne, zwłaszcza jak na tamte czasy. Miło się dowiedzieć, że najmłodsze pokolenie też będzie miało szansę zagrać w „Battletecha”!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *