Posted by Bezimienny on lip 7, 2015

Magia i Miecz-Miasto (SFERA) – zawartość pudełka

rozszerzenie Miasto do gry planszowej Magia i Miecz

„Miasto” jest jednym z moich ulubionych dodatków do „Magii i Miecza” i zawsze podczas gry starałem się je odwiedzić – głównym celem było zostanie Szeryfem i szybkie wzbogacenie się, ale różnie z tym bywało. Dłuższą chwilę zajęło mi zorientowanie się na przykład, że ponad 1/3 kart Miasta stanowią Zdarzenia, które przeważnie nie są najprzyjemniejsze dla gracza, a Przedmioty i Przyjaciele to niewielki fragment całej puli kart. Niezależnie od tego „Miasto” nadal odwiedzam z przyjemnością, choć gram w „Magię i Miecz” nie tak często, jak bym sobie życzył (ale to akurat „wina” tego, że jest wiele innych tytułów, na które też potrzeba czasu).

W pudełku z „Miastem” powinny znajdować się:

– instrukcja (zawierająca ogólny wykaz elementów – brak w niej wzmianki o zapasowej karcie Przygody)
– plansza (formatu A3)
– 128 kart, w tym:

– 8 x Przygoda (Barka rzeczna x 2, Patrol gwardii x 2, Potrzaskana tarcza, Uszkodzona zbroja, Złamany miecz i 1 czysta zapasowa karta Przygody)
– 5 x List gończy
– 5 x Pożyczka*
– 10 x Czar (Chwilowa zmiana, Magiczna muszla, Magiczny wicher, Moc, Odbicie czaru, Odzyskanie, Osłabienie ciała, Osłabienie umysłu, Przyzwanie czaru, Wyssanie)
– 16 x Ekwipunek (Kości smoka x 4, Miecz oburęczny, Muł x 2, Pączki x 4, Pełny hełm, Topór obosieczny, Wielka tarcza x 2, Zbroja płytowa)
– 6 x Poszukiwacz (Minotaur, Walkiria, Arcymag, Królewski champion, Mistrz złodziei, Szeryf)
– 6 x Poszukiwacz-miniatura (tekturowy „pionek” dla każdego Poszukiwacza wymienionego powyżej)
– 72 x Miasto, w tym:

– 25 x Zdarzenie (Dzień targowy, Fałszywy kapłan, Festiwal, Hulanka, Karciarz, Koniokrad x 2, Mistrz złodziei, Praca x 2, Przekupny szeryf, Straż miejska x 8**, Uczciwy sierżant, Wojna!, Zabłądziłeś!, Zaciąg do armii, Zaraza, Złodziejaszek)
– 9 x Wróg-Siła (Apasz, Gbur, Marynarze, Ogromna mucha, Osiłek, Pijany żołnierz, Sfora psów, Szczur x 2)
– 7 x Wróg-Moc (Gremlin, Mumia, Upiór, Żywioł ognia, Żywioł powietrza, Żywioł wody, Żywioł ziemi)
– 10 x Nieznajomy (Piekarz, Rzeźnik, Sprzedawca pamiątek, Szuler, Uliczny mędrzec, Wymiana towarów, Zrzędliwy czarownik, Żebrak x 3)
– 7 x Przyjaciel (Chłopiec na posyłki, Druid, Łowczy, Tancerka, Ulicznik x 2, Władca Smoków)
– 9 x Przedmiot (Mieszek złota x 4, Pas, Pęknięty hełm, Pies, Sztylet, Uszkodzona zbroja)
– 5 x Miejsce (Kuglarze, Księgarnia, Studnia życzeń, Wejście do Podziemi x 2)

———————————————
* Co ciekawe, w moim egzemplarzu „Miasta” mam 1 kartę Pożyczki z niebieskim rewersem i o normalnym rozmiarze (z wypraski) oraz 4 karty Pożyczek z czerwonym rewersem i o rozmiarze nietypowym – ewidentnie widać, że nie pochodzą z wypraski (są wycięte), choć wydrukiem zrobionym później też nie są, o czym świadczy identyczny papier jak w przypadku wszystkich pozostałych kart. Z informacji na stronie magiaimiecz.eu wynika, że kanonicznym kolorem w przypadku rewersów Pożyczek jest jednak niebieski (sprawdziłem retusze oryginalnych rewersów). Czyżby więc moje „Miasto” pochodziło z okresu, w którym „Sfera” coraz mniej dbała o jakość swych produktów? Przemawiałby za taką tezą także fakt, że 16 kart Miasta z mojego egzemplarza (czyli praktycznie cały pojedynczy arkusz) ma niepomalowane rewersy – zamiast tego są tam tylko smugi czerwonej farby…
** Choć to karta Zdarzenia, to jednak Straż miejska posiada parametr „Siła”. Ilość i wartość tego współczynnika na poszczególnych kartach przedstawia się następująco: Siła 4 (2 karty), Siła 5 (1 karta), Siła 7 (2 karty), Siła 8 (1 karta), Siła 10 (1 karta), Siła 12 (1 karta).

Post a Comment

4 komentarze to “Magia i Miecz-Miasto (SFERA) – zawartość pudełka”

 1. Adannyel pisze:

  Ja natomiast karty pożyczki mam z białym rewersem, a trafiła mi się też wersja kart Miasto wydrukowana na cieńszym i obustronnie śliskim kartonie.

 2. Hanxor pisze:

  Wygląda na to, że jednak kart jest 72. W ilości Przyjaciół jest błąd. Jest ich siedmioro, a nie ośmioro. I z 73 robi się 72.
  Do zweryfikowania, oczywiście.

  • Bezimienny pisze:

   Nie ma to jak uważny czytelnik 🙂 Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na ten błąd! Spis póki co poprawiam na 72 karty, a na spokojnie jeszcze zajrzę do pudełka z moim egzemplarzem „Miasta” i popytam wśród innych posiadaczy tego dodatku, żeby ostatecznie zweryfikować tę liczbę.

   EDIT (godzina 1:37):

   Nie dawało mi to spokoju, więc wyciągnąłem swój egzemplarz „Miasta” i… nie mam pojęcia, jak mogłem się tak pomylić podczas liczenia kart. Jest ich rzeczywiście 72, instrukcja podaje prawidłową ilość kart. Przepraszam wszystkich, którzy kiedykolwiek w oparciu o zamieszczone tu informacje podejrzewali swoje „Miasta” o niekompletność i jeszcze raz dziękuję Hanxorowi za czujność w imieniu swoim i wszystkich posiadaczy „Miasta”!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *