„Smoki” pamiętam jako dodatek, którego nigdy nie udało się nam zdobyć, choć w sumie nie wiem tak do końca dlaczego, bo z jego dostępnością w czasach mojej młodości nie było źle. Niewykluczone, że jednym z istotniejszych powodów był fakt, że to dodatek nie posiadający własnej planszy i przy okazji dodający do stosu kart Przygód całkiem sporą liczbę potężnych przeciwników, których nikt z nas nie chciał spotkać zaczynając grę. Z pozostałymi dodatkami sprawa była prostsza – jak ktoś się czuł na siłach, żeby zasuwać po „Jaskini”, to tam się pakował i tyle (od reszty dostawał przysłowiowy krzyżyk na drogę). Tu odwrotu nie było, bo można było sobie wyciągnąć równie dobrze jakiś przydatny magiczny sprzęt, ale też można było trafić od razu na Wroga-Smoka z Siłą 9 i było pozamiatane.
Po latach udało mi się wreszcie uzupełnić kolekcję o „Smoki” i przyznam szczerze, że nadal mam bardzo mieszane uczucia – z jednej strony należę do tej mniejszości graczy, którzy uwielbiają gry trudne i nie mam wątpliwości, że ten dodatek spełnia moje wymagania pod tym względem w stu procentach, a z drugiej jest jednak tak, że się cały czas zastanawiam, czy aby dołożenie tych 85 kart do stosu Przygód nie zmieni balansu gry w zbyt dużym stopniu. Ponieważ jednak moje obawy są chwilowo wyłącznie teoretyczne (bo w końcu w „Magię i Miecz” ze „Smokami” nie grałem), będę musiał przetestować „Smoki” w praktyce.
Mój egzemplarz kupiłem niedawno i choć zachował się w rewelacyjnym stanie, to nie mam stuprocentowej pewności, że dostałem wszystko, co było w pudełku w momencie zakupu przez pierwszego właściciela (zastanawia mnie na przykład, że nie ma żadnych kart zapasowych, choć logika wskazuje, że powinny jakieś być).
W moim pudełku z grą znajdują się:
– instrukcja (zawierająca bardzo szczątkowy wykaz elementów – wymienieni są tylko nowi Poszukiwacze; bardziej szczegółowy spis zawartości pudełka znajduje się na jego spodniej stronie*)
– 96 kart:
– 4 x Poszukiwacz (Błędny rycerz, Jeździec smoków, Pogromca smoków, Smoczy kapłan)
– 4 x Poszukiwacz-miniatura (tekturowy „pionek” dla każdego Poszukiwacza wymienionego powyżej)
– 1 x Król smoków
– 85 x Przygoda**, w tym:
– 12 x Zdarzenie (Elektryczna burza, Kość szamana, Przebudzenie smoków x 2***, Smoczy gniew x 2***, Smoczy najazd, Smoczy sen x 2***, Śmiertelni rywale, Zaskakujący atak [wersja A]****, Zaskakujący atak [wersja B]****)
– 22 x Wróg-Siła (Błękitny smok, Bursztynowy smok, Cień smoka, Czciciel smoków-Siła 3, Czciciel smoków-Siła 4, Czciciel smoków-Siła 5, Czerwony smok, Górski smok, Książę smoków x 3***, Morski smok, Smocze leże x 2***, Smok burz, Smok mrozu, Smok obłoków, Szmaragdowy smok, Wyvern [wersja A]****, Wyvern [wersja B]****, Złoty smok [wersja A]****, Złoty smok [wersja B]****)
– 1 x Wróg-Moc (Zombie smok)
– 5 x Przyjaciel (Fanatyczny goblin, Gigant burzy, Pogromca smoków, Smoczek, Smoczy jeździec)
– 5 x Przedmiot (Lanca, Różdżka wyverna, Skrzynia skarbów, Smocze jaja, Smocze łzy)
– 32 x Magiczny Przedmiot (Bransoleta siły, Czaszka smoka, Korona dominacji, Księga smoczej magii, Magiczna buława, Magiczna różdżka, Magiczna strzała, Magiczna tarcza, Magiczna uprząż, Magiczny hełm, Magiczny kufel, Magiczny pierścień, Magiczny sztandar, Magiczny zwój, Morning star, Napój Feniksa, Pierścień władzy, Psioniczna różdżka, Róg przerażenia, Różdżka grozy, Różdżka ognia, Smocza kolczuga, Smocza krew, Smocze skrzydła, Smocze zęby, Smoczy amulet, Smoczy hełm, Smoczy lęk, Sztylet egzorcysty, Topór Grimnira, Uzdrawiający napój, Złota rękawica)
– 8 x Miejsce***** (Czarna świątynia, Kamień ofiarny, Ołtarz grozy, Orle gniazdo, Pieczara kości, Stos skarbów, Wielka brama, Wieża maga)
———————————————————–
* Tu ciekawostka, bo na tym wykazie liczba Kart Przygód podana jest jako 86. Co zastanawiające, praktycznie w całym Internecie ludzie podają 85 jako pełną liczbę Kart Przygód. Niewykluczone, że „Smoki” były wydawane dwa razy i może istnieje różnica pomiędzy wydaniami (ale jeśli tak, to nie wiem, o którą konkretnie kartę chodzi). Rzecz jasna w grę może wchodzić także zwykła literówka po stronie „SFERY”, co nie byłoby szczególnym zaskoczeniem i osobiście skłaniam się ku tej właśnie opcji. Jeśli jednak ktoś z was wie coś więcej, to niech da znać.
** W moim egzemplarzu nie znalazłem żadnych kart zapasowych, ale ja mam „Smoki” z drugiej ręki. Znalazłem natomiast w Internecie informację, że w pudełku z nową grą znajdowały się 2 zapasowe Karty Przygód.
*** Karty te mają identyczne nazwy i teksty, różnią się jednak obrazkami.
**** Te z kolei karty mają taką samą nazwę, ale różnią się tekstami (i działaniem) oraz obrazkami.
***** Jedna z kart Miejsc (Kamień ofiarny) ma wyższą hierarchię rozpatrywania, czyli 5 zamiast normalnie przysługującej Miejscu liczby 6. Czy jest to działanie celowe, czy tylko błąd drukarski, jeszcze nie wiem. Jeśli tylko dowiem się czegoś więcej na ten temat, zaktualizuję wpis.
Karta przygody „Księga smoczej magii” pozwala między innymi uniknąć skutków karty zdarzenia „Pojedynek”, ale z tego co mi wiadomo w Smokach nie ma karty o takim tytule. Być może to właśnie jest ta dodatkowa karta.
Ponadto na odwrocie pudełka od Smoków (po prawej stronie, nad grafiką karty „Zaskakujący atak”) jest grafika z karty nie będącej w zestawie, może to jest grafika z karty „Pojedynek” lub jakiejś innej karty, która powinna być w zestawie.
król smoków też jest kartą przygody
Z całym szacunkiem, ale nie jest – „Król smoków” z dodatku „Smoki” jest kartą dwustronną, mającą po obu stronach ten sam obrazek i tekst, nie może więc być kartą Przygody, bo one mają zielony rewers z napisem „Przygoda” 🙂 Zresztą pośród wszystkich kart Przygód w „Magii i Mieczu” włącznie z kartami ze wszystkich dodatków nie ma też drugiej karty o nazwie „Król smoków”. Jest jedynie „Władca smoków”, który jest Przyjacielem i można go znaleźć w talii kart z dodatku „Miasto”, ale to też nie jest karta Przygody 🙂
Pozdrowienia!
Witam, gdzie byłaby możliwość kupienia tej gry? Wiem że jest dość stara ale bardzo zależy mi żeby ją mieć.
Pozostaje jedynie zakup z drugiej ręki – rzadko się ten dodatek trafia na aukcjach, ale co jakiś czas ktoś sprzedaje.
Dzięki za uzupełnienie spisu kolejnego dodatku do Magii i Miecz.
Bardzo porządny i rzetelny wpis, oby tak dalej! 🙂