Posted by Bezimienny on gru 7, 2015

Magia i Miecz-Mistrzowie (MAG) – zawartość dodatku

Okładka miesięcznika Magia i Miecz nr 4/93, w którym został wydrukowany dodatek Magia i Miecz Mistrzowie„Mistrzowie” to jedyny znany mi oficjalny dodatek do „Magii i Miecza”, który z Polsce został wydany przez kogoś innego niż Wydawnictwo Sfera – ukazał się jako wkładka do miesięcznika „Magia i Miecz” nr 4/93 nakładem Wydawnictwa MAG. Trzeba było sobie tę wkładkę wyciągnąć, powycinać awersy i rewersy kart, a potem sobie to wszystko odpowiednio posklejać. Papier, na którym dodatek został wydrukowany, był średniej jakości: wprawdzie kredowy, ale o raczej niewysokiej gramaturze, a na dokładkę cienki, w związku z czym „Mistrzowie” w formie niepowycinanej na portalach aukcyjnych goszczą nader rzadko. A jeśli się już pojawiają, to cena bywa wysoka* albo nawet zaporowa i trudno się dziwić: w najlepszym razie nakład numeru 93 wyniósł kilkanaście tysięcy egzemplarzy** (przyjmijmy 15 000), z czego na pewno nie wszystkie się sprzedały. Nawet przy założeniu, że do klientów trafiło 10 000 egzemplarzy „MiM” nr 4/93, liczba fizycznie istniejących kopii „Mistrzów” z roku na rok raczej maleje, cena siłą rzeczy więc rośnie.

Cały dodatek zaś to kilka kart Poszukiwaczy oraz karty Przygód i Czar, pozwalające się wcielić w rolę jednego z czterech tytułowych Mistrzów. Ponieważ nie grałem z „Mistrzami”, nie będę się wypowiadał na temat ich zdolności i tego, w jaki sposób zmieniają rozgrywkę – jedyne, co mogę stwierdzić, to że żaden nie wydaje mi się szczególnie „przepałerzony”, a jeśli bym miał któregoś wybrać, to najpewniej byłby to Rycerz Chaosu.

Na dodatek „Mistrzowie” składają się:

– instrukcja (krótka, nie zawierająca spisu zawartości i wydrukowana kompletnie bezsensownie na tylnej stronie wkładki, przez co przy rozcinaniu kart bezpowrotnie się ją niszczy)
– 12 kart***, w tym:

– 3 x Przygoda:

– 2 x Zdarzenie (Rycerz Chaosu, Szlachcic)
– 1 x Nieznajomy (Werbownik)

– 1 x Czar (Droga lotosa)
– 4 x Poszukiwacz (Herold, Mistyk, Rycerz Chaosu, Templariusz)
– 4 x Poszukiwacz-miniatura („pionek” dla każdego Poszukiwacza wymienionego powyżej)

——————————————
* Ja za swoich „Mistrzów” zapłaciłem około 150 złotych dłuższą chwilę temu i uważam, że to był bardzo dobry interes.
** Póki co nigdzie nie znalazłem informacji na temat nakładu „Magii i Miecza” w latach dziewięćdziesiątych. W egzemplarzu „MiM” 4/93 posiadanym przeze mnie nie ma niczego, co choćby przypominałoby jakąkolwiek formę stopki wydawniczej, jeśli więc ktoś wie, jaki był nakład, proszę o kontakt.
*** Realnie jest ich oczywiście 24, bo każda występuje w postaci awersu i rewersu, dla ułatwienia podaję jednak w spisie liczbę kart po przygotowaniu „Mistrzów” do gry.

Post a Comment

4 komentarze to “Magia i Miecz-Mistrzowie (MAG) – zawartość dodatku”

 1. Corax pisze:

  Kwartalnik (wtedy) „Magia i Miecz” , nie „Fantastyka” 😉

  • Bezimienny pisze:

   Faktycznie, popełniłem błąd jeśli chodzi o tytuł – dzięki za czujność, już poprawiłem na ten właściwy 🙂
   Natomiast co do formuły, to był to na milion procent miesięcznik wtedy. Obecnie wydawana po reaktywacji tytułu „Magia i Miecz” natomiast jest rzeczywiście kwartalnikiem, ale to już oddzielna kwestia. Pozdrowienia!

 2. Hanxor pisze:

  W spisie połączyłeś czar z przygodami 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *