Posted by Bezimienny on gru 18, 2015

Fortuna (HANDLOPOL) – zawartość pudełka

Pudełko gry planszowej Fortuna wydanej przez firmę Handlopol

Prezentowana dziś „Fortuna” wydana przez firmę „Handlopol” jest fizycznym dowodem na to, że w kwestii starych gier planszowych nigdy nie należy przyjmować rzeczy na wiarę. Ja na przykład jeszcze do niedawna byłem święcie przekonany, że „Fortuna” nie miała żadnej reedycji i jedyne wydanie (dostępne obecnie wyłącznie na rynku wtórnym) zostało wypuszczone w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez „SR Żoliborz”. Na największą ironię zakrawa fakt, że na wersję „Handlopolu” trafiłem zupełnie przez przypadek podczas wyszukiwania na portalach aukcyjnych „Fortuny” dla jednej z sympatycznych internautek odwiedzających moją stronę. Nie zastanawiałem się zbyt długo nad tym, czy licytować i dzięki temu dziś mogę o tej wersji napisać kilka słów więcej.

Dla ścisłości dodam, że zakupiony przeze mnie egzemplarz nie miał oryginalnej instrukcji, brakuje w nim także jednego żetonu ruchu (z cyferką „1”) i jednego banknotu o nominale 500 dukatów. Cała reszta jest w komplecie. Wprawdzie dostałem aż 2 instrukcje wewnątrz pudełka, ale pierwsza to był wydruk przepisanej przez kogoś instrukcji do „Fortuny” z wydania „SR Żoliborz”, a drugi bardziej mi wygląda jak czyjeś „home rules”, ewentualnie próba spisania zasad przez kogoś, kto zna oryginalną instrukcję, ale ją zgubił i zapisuje to, co pamięta, żeby inni mieli się do czego odwoływać w razie czego.

Na uwagę zasługuje też taka ciekawostka, że „Fortuna”, która kupiłem, ma źle posklejaną planszę. Nie był to błąd fabryczny – widać wyraźnie, że poprzedniemu właścicielowi plansza się rozpadła, więc ją posklejał taśmą. A że nie tak, jak powinno być, to już inna sprawa. Najlepsze jest to, że przez te zmiany kolejności pól na planszy sama gra nic nie straciła, a wręcz przeciwnie w mojej opinii: jest chyba nawet ciekawiej. Najprawdopodobniej przetestuję ten układ zanim zdecyduję się na ewentualny powrót do oryginalnej konfiguracji i jeśli będzie on w jakiś sposób przełomowy, to o tym napiszę na blogu.

Wróćmy jednak do wspomnianych już drugich zasad gry. Z różnic rzuciło mi się w oczy to, że jest zalecenie rozdania 19 000 dukatów (w oryginale było 20 000), że został całkowicie zlikwidowany zapis o graniu „w otwarte żetony” i gra się po prostu losując kolejny żeton z wierzchu kupki, ale najbardziej zaskoczył mnie zapis o wynoszącym 50 sekund limicie czasowym na turę danego gracza. Poza tym było jeszcze kilka interesujących informacji w stylu „z badań statystycznych wynika, że na pomarańczowych posesjach po wyjściu ze szpitala staje się najczęściej, więc dobrze jest jak najszybciej skompletować tę dzielnicę” czy „podczas pobytu w szpitalu gracz nie może pobierać należnych opłat za wejście na swoją posesję” (w oryginalnej „Fortunie” oczywiście się takie należności pobiera). Jeśli więc ktoś z Was ma instrukcję do „Fortuny” wydanej przez „Handlopol”, to byłbym niezmiernie wdzięczny za podesłanie mi jej skanu lub zdjęć. A tak już całkiem na marginesie to „Handlopol” nadal istnieje i nadal ma siedzibę w Warszawie przy ulicy Krakowskiej 169…

AKTUALIZACJA 16.01.2015:

Jak zwykle nieocenioną pomocą w weryfikacji różnych podawanych przeze mnie „pewników” jest Pan Michał Stajszczak, któremu chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować – uzyskałem od niego trochę ciekawych informacji na temat „Handlopolu”. Oto one:

– budynek (barak), w którym mieściła się siedziba firmy przy ul. Krakowskiej 169 został zburzony mniej więcej 10 lat temu, zanim jednak do tego doszło, „Handlopol” przeniósł się do Raszyna na ulicę Okrężną 10. W miejscu dawnej siedziby „Handlopolu” stoi obecnie salon Forda.

– „Handlopol” był firmą zorientowaną przede wszystkim na dystrybucję zabawek (w czasach swej świetności jedną z największych w tej branży w Polsce), a „Fortuna” to jedyny znany tytuł wydany przez „Handlopol”.

– na pewno „Handlopol” funkcjonował pod adresem na Krakowskiej w Warszawie jeszcze w maju 1996 roku, choć najprawdopodobniej firma przestała istnieć dopiero pod koniec roku 1997, z listopada tego roku pochodzą bowiem ostatnie ślady jej działalności w postaci faktur.

– między bajki należy włożyć nadal znajdujące się w internetowych bazach danych informacje na temat adresu „Handlopolu”, bo przeważnie są kopiowane do obecnie istniejących baz ze starych i często nieaktualnych zasobów Panoramy Firm czy innych podobnych portali. Ciekawostką w tym kontekście jest fakt, że w KRS „Handlopol” figuruje nadal pod adresem na Krakowskiej, choć z drugiej strony najwyraźniej adres nie został zaktualizowany od momentu likwidacji firmy.

– było też trzecie wydanie „Fortuny”, przy czym ich kolejność chronologiczna jest następująca: pierwowzór został wydany przez „Spółdzielnię Rzemieślniczą Żoliborz”, później była wersja wydawana przez jednego z członków Spółdzielni własnym sumptem, a ostatnia wersja „Fortuny” to właśnie wydanie „Handlopolu”.

Na koniec więc mam kolejną wielką prośbę do wszystkich moich Czytelników: jeśli ktoś z was posiada tę „środkową” wersję „Fortuny”, to podzielcie się ze mną, proszę, informacjami na jej temat – póki co nie mam nic (poza jednym bardzo kiepskiej jakości zdjęciem wydobytym z czeluści Internetu), więc każda pomoc w tym zakresie jest na wagę złota.

Kompletna „Fortuna” z „Handlopolu” powinna zawierać w pudełku następujące elementy:

– plansza
– instrukcja
– 10 hoteli* (3 żółte, 3 zielone, 2 różowe i 2 pomarańczowe)
– 30 domków* (8 żółtych, 7 zielonych, 8 różowych i 7 pomarańczowych)
– 4 pionki dla graczy (żółty, czerwony, niebieski i zielony)
– 16 kart „LOS”
– 16 kart „SZANSA”
– 31 kart własności pól, w tym:

– Hotele: Scandic, Royal, Riviera, Palace, Imperial, Hyatt, de Ville, Maxim, Astoria, Forum, Continental, Radison, Sheraton, Holiday Inn, Mercure, Intercontinental, Victoria, Plaza, Savoy, Marriott, Ritz, Hilton
– Dworce: Termini, Waterloo, Victoria
– Restauracje: Schanghaj**, Cascade, Corso, Paradise
– Obiekty użyteczności publicznej: Power station, Filters

– 4*** komplety tekturowych żetonów ruchu (ponumerowanych od 1 do 12)
– 117**** banknotów, w tym:

– 13 banknotów o nominale 10 dukatów
– 13 banknotów o nominale 20 dukatów
– 13 banknotów o nominale 50 dukatów
– 13 banknotów o nominale 100 dukatów
– 13 banknotów o nominale 200 dukatów
– 13 banknotów o nominale 500 dukatów****
– 13 banknotów o nominale 1000 dukatów
– 13 banknotów o nominale 2000 dukatów
– 13 banknotów o nominale 5000 dukatów

——————————————————–
* Nie jestem w stanie skomentować tego, że kolory domków i hoteli są tak różne. Jedyne, co mi przychodzi do głowy to to, że ktoś po prostu miał taką wizję, że zrobi „Fortunę” bardziej kolorową. Ten cel bez dwóch zdań został osiągnięty.
** Pozwoliłem sobie zachować pisownię taką, jaka widnieje na karcie, czyli z rażącym błędem ortograficznym.
*** Według informacji na pudełku „Fortuna” jest grą dla 2-5 osób. Pionków zarówno w zakupionym przeze mnie egzemplarzu, jak i w egzemplarzu referencyjnym, którego zdjęcia znalazłem w odmętach Internetu, jest 4 sztuki. Zestawów żetonów także jest 4. Płynie stąd wniosek, że ktoś kopiując „Fortunę” zupełnie bezmyślnie skopiował także ewidentny błąd widniejący na wierzchu pudełka oryginału…
**** W kupionym przeze mnie egzemplarzu gry wszystkie nominały poza 500 dukatów mają dokładnie po 13 sztuk. Trudno mi uwierzyć, że z powodu jakiegoś przeoczenia czy innego przypadku „pięćsetek” jest tylko 12.

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *