Posted by Bezimienny on lut 10, 2015

The Elder Scrolls Online już wkrótce bez comiesięcznego abonamentu!

Skyrim Online Tamriel Unlimited logo

Dawno, dawno temu brałem udział w beta testach „The Elder Scrolls Online”. Beta była darmowa, miała dość wysokie wymagania sprzętowe, zajmowała na dysku ponad 60 GB miejsca i generalnie rzecz biorąc była zarąbista poza jednym drobnym minusem: skończyła się. Żeby grać dalej, trzeba było sobie kupić grę. Za kilka stówek, o ile mnie pamięć nie zawodzi. A potem jeszcze co miesiąc grzecznie opłacać abonament, bo jak nie, to nie było grania. W dobie dominacji modelu free-to-play stwierdziłem, że jakkolwiek lubię świat TES, a sama gra jest niewątpliwie śliczna i daje mnóstwo ciekawych możliwości, to jednak mam na co wydawać kasę i sobie zwyczajnie daruję.

To było mniej więcej rok temu, w przeddzień oficjalnej premiery „The Elder Scrolls Online”. Przyznaję, że od tamtej pory rzadko kiedy myślałem o TESO, a kiedy już się zdarzało, to bardziej na zasadzie, że „ileż to miejsca mi na dysku zżerało” albo „ciekawe, jak długo pociągnie z abonamentem w dzisiejszych czasach”. Wyobraźcie sobie mój ciężki szok, kiedy 7 lutego otrzymałem mailem oficjalną informację, że 17 marca (dla PC/Mac) i 9 czerwca 2015 (dla konsol) TESO przechodzi z modelu abonamentowego na model B2P (buy to play – należy jednorazowo zakupić grę, a potem można grać ile dusza zapragnie). W grze będzie dodatkowo dostępny sklep z mikropłatnościami (Sklep Koronny), a także oddzielne udogodnienia nie zmieniające balansu rozgrywki dla tych, którzy się zdecydują na wykupienie subskrypcji ESO Plus.

W Sklepie Koronnym oprócz możliwości personalizacji posiadanych przez nas przedmiotów będzie też opcja zakupu różnych usług i zawartości dodatkowej (DLC). Jeśli natomiast chodzi o subskrypcję ESO Plus, to dzięki niej będzie można uzyskać dostęp do wszystkich DLC bez konieczności ich zakupu – ale tylko tak długo, jak długo będziemy mieli aktywną subskrypcję.

Jak dla mnie wygląda to jak abonament bez oficjalnego abonamentu i w sumie tak też działa. Podobne rozwiązanie (pod względem oferowanych funkcjonalności) już od lat działa z powodzeniem w innej grze MMO, a mianowicie w „Dungeons & Dragons Online” i tam się sprawdza dość dobrze. Jak znam życie, to Bethesda po prostu podłapała wypracowane przez kogoś innego rozwiązanie, ciut je po swojemu przerobiła i zaproponowała graczom.

Nie ukrywam, że bardzo jestem ciekaw „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” (bo to jest oficjalna pełna nazwa gry) w wersji nieabonamentowej. Z udostępnionych informacji wynika, że wszystkie dotychczas wydane DLC do gry będą dostępne dla wszystkich graczy, a płacić będziemy tylko za kolejne, nowo wydawane DLC – te będzie można kupić w Sklepie Koronnym (Crown Store).

Ponieważ polska oficjalna notka prasowa zawiera niewiele informacji na temat „The Eler Scrolls Online: Tamriel Unlimited”, poniżej pozwoliłem sobie zamieścić przetłumaczone przeze mnie FAQ ze oficjalnej strony supportu gry. Nie wyjaśnia ono wszystkiego, ale kilka ciekawych informacji można tam znaleźć. Zapraszam do lektury!

——————————————————-

Kiedy gra „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” stanie się dostępna?

Planujemy udostępnić „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” na PC i Maca 17 marca 2015 roku, a na Xbox One i PlayStation 4 data premiery to 9 czerwca 2015.

Czy do gry w „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” będzie wymagane wykupowanie comiesięcznej subskrypcji?

Nie. Po premierze „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” jedynym wymaganiem dla graczy na PC/Mac będzie posiadanie własnej kopii gry, aktywne połączenie internetowe oraz funkcjonujące konto w grze. Dla posiadaczy konsol będzie wymagane również posiadanie aktywnego członkostwa w Xbox Live Gold lub PlayStation Plus.

Posiadam już „The Elder Scrolls Online” na PC/Mac. Czy muszę dodatkowo kupować nową kopię „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”?

Nie. Twoja gra zostanie automatycznie zaktualizowana do nowej edycji. Jeśli posiadasz już konto w grze, niezależnie od tego czy jest ono czynne, czy też zamknięte, po prostu się zaloguj, poczekaj na aktualizację klienta i graj.

Zrezygnowałem z subskrypcji do „The Elder Scrolls Online”. Czy mogę wrócić do gry bez żadnych dodatkowych kosztów?

Tak. Po premierze „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” wystarczy, że się zalogujesz za pomocą swoich danych identyfikacyjnych, by uzyskać dostęp do gry i otrzymać bezpłatny przydział koron. Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu swojego UserID lub hasła, kliknij na linki „Forgot UserID?” lub „Forgot Password?” na stronie logowania do konta w grze.

Jakie ograniczenia zostały wprowadzone do gry dla grających od chwili, gdy nie będzie już wymagana subskrypcja?

Żadne. „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” to pełna wersja gry, zawierająca wszystkie dotychczasowe aktualizacje i dodatkową zawartość, włącznie z nowym systemem Czempionów i Sprawiedliwości.

Czy muszę mieć opłacone członkostwo w XboX Live Gold lub PlayStation Plus, aby grać w wersję konsolową gry?

Tak. Podobnie jak w przypadku każdej innej standardowej gry multiplayerowej na tych platformach do gry jest wymagane połączenie z internetem oraz członkostwo w Xbox Live Gold lub PlayStation Plus.

Zamówiłem już w preorderze „The Elder Scrolls Online” na PS4 lub Xbox. Czy muszę odwołać to zamówienie i zamówić „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”?

Nie. Preordery „The Elder Scrolls Online” zostaną automatycznie zamienione na „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”. W razie pytań co do Twojego preorderu skontaktuj się ze sprzedawcą, u którego zostało złożone zamówienie.

Czym jest ESO Plus?

ESO Plus to opcjonalna oferta członkostwa premium, która zostanie zaproponowana graczom wraz z premierą „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”. Członkostwo ESO Plus będzie dostępne na 30, 90 lub 180 dni.

Jakie są korzyści z członkostwa w ESO Plus?

Członkowie ESO Plus daje dostęp do unikalnych bonusów w grze, regularny comiesięczny przydział koron oraz darmowy dostęp do wszystkich DLC podczas trwania członkostwa.

Członkostwo na 30 dni:
– 1500 koron na początku każdego 30-dniowego okresu członkostwa
– dostęp do wszystkich DLC podczas trwania członkostwa
– wyjątkowe bonusy dla postaci w trakcie trwania członkostwa:
– 10% premia do zdobywanego doświadczenia
– 10% premia do badań rzemieślniczych (w oryginale: crafting research)
– 10% premia do zdobywanej inspiracji w rzemiośle (w oryginale: crafting inspiration gain)
– 10% premia do zdobywanego złota

Członkostwo na 90 dni:
– 4500 koron na początku każdego 90-dniowego okresu członkostwa
– dostęp do wszystkich DLC podczas trwania członkostwa
– wyjątkowe bonusy dla postaci w trakcie trwania członkostwa:
– 10% premia do zdobywanego doświadczenia
– 10% premia do badań rzemieślniczych (w oryginale: crafting research)
– 10% premia do zdobywanej inspiracji w rzemiośle (w oryginale: crafting inspiration gain)
– 10% premia do zdobywanego złota

Członkostwo na 180 dni:
– 9000 koron na początku każdego 180-dniowego okresu członkostwa
– dostęp do wszystkich DLC podczas trwania członkostwa
– wyjątkowe bonusy dla postaci w trakcie trwania członkostwa:
– 10% premia do zdobywanego doświadczenia
– 10% premia do badań rzemieślniczych (w oryginale: crafting research)
– 10% premia do zdobywanej inspiracji w rzemiośle (w oryginale: crafting inspiration gain)
– 10% premia do zdobywanego złota

Obecnie jestem subskrybentem „The Elder Scrolls Online” i moja subskrypcja będzie aktywna w dniu premiery „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”. Co się stanie z moją subskrypcją?

Pozostający czas subskrypcji zostanie automatycznie skonwertowany na członkostwo w ESO Plus. Otrzymasz odpowiedni przydział koron wraz z pozostałymi benefitami członkostwa. Nie będzie żadnych zwrotów pieniędzy dla trwających subskrypcji.

Mam skonfigurowane zlecenie stałe dla mojej subskrypcji. Czy muszę je zmieniać dla członkostwa w ESO Plus?

Nie. Nie musisz niczego zmieniać – Twoje konto w grze automatycznie bedzie skonwertowane do ESO Plus wraz ze zleceniem zapłaty. Jeśli nie chcesz utrzymywać zlecenia stałego, możesz zmienić tę opcję w ustawieniach Twojego konta w grze.

Nie posiadam stałego zlecenia zapłaty za subskrypcję i nie zamierzam subskrypcji odnawiać. Co się stanie podczas zmiany?

Pozostały czas subskrypcji zostanie automatycznie skonwertowany na członkostwo w ESO Plus do końca wykupionego okresu subskrypcji. Nawet jeśli masz tylko część czasu subskrypcji, otrzymasz przydział koron tak, jak to opisano powyżej. Nie będzie żadnych zwrotów pieniędzy dla trwających subskrypcji.

Jeśli odwołam swoją subskrypcję na mniej niż 30 dni przed zmianą na ESO Plus, to czy nadal będę móc zagrać w grę?

Tak. Nawet jeżeli odwołasz subskrypcję, jeśli pozostały jej czas obejmuje dzień wprowadzenia ESO Plus, otrzymasz pełne benefity na pozostały Tobie czas subskrypcji, włącznie z przydziałem darmowych koron tak, jak to opisano powyżej.

Czy muszę wykupić członkostwo w ESO Plus, by móc grać po premierze „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”?

Nie. Członkostwo nie jest wymagane do grania.

Czy do zakupu gry „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” będzie dołączone darmowe 30 dni członkostwa w ESO Plus?

Nie. Jednakże dla nowo założonych kont w grze przyznany będzie jednorazowy bonus w postaci 500 darmowych koron do wydania w Sklepie Koronnym.

Co się stanie, gdy użyję niewykorzystanych kart czasu gry po premierze „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” i zmianie subskrypcji na ESO Plus?

Wszelkie karty czasu gry wykorzystane na koncie gracza po premierze „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” dodadzą dla tego konta odpowiednią ilość dni członkostwa w ESO Plus.

Co stanie się z moimi koronami i przedmiotami gdy upłynie okres członkostwa w ESO Plus?

Jeśli Twoje członkostwo się zakończy, zatrzymasz wszystkie korony, nagrody i przedmioty, które posiadałeś w chwili zakończenia członkostwa.

Czym jest Sklep Koronny i co mogę w nim kupić?

Sklep Koronny to sklep w grze, który umożliwia Ci zakup różnych udogodnień i personalizację przedmiotów dla Twoich postaci, jak również różnych usług i dodatkowej zawartości.

Czy muszę kupić cokolwiek w Sklepie Koronnym, by móc grac w grę?

Nie. Wszystkie produkty dostępne w Sklepie Koronnym są całkowicie opcjonalne i są wyłącznie udogodnieniami dla gracza. Nie są w żaden sposób wymagane ani konieczne by grać i współzawodniczyć w grze.

Czym są korony?

Korony to nowa „wirtualna waluta” wprowadzona jednocześnie z premierą „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”. Można ich użyć do kupowania w grze przedmiotów, usług i dodatkowej zawartości w Sklepie Koronnym. Korony można zakupić oddzielnie od gry, są także dostępne w ramach członkostwa w ESO Plus.

Kiedy kupujesz korony, otrzymujesz licencję na ich użytkowanie w grze; tak więc nie możesz koron sprzedać, wymienić ani użyć poza grą. Aby dowiedzieć się więcej na temat zasad i warunków stosowanych do wirtualnej waluty, zapoznaj się z Regulaminem.

W jaki sposób mogę zdobyć korony?

Istnieje kilka sposobów na zdobycie koron:

1. Nowy gracz: każdy nowy gracz otrzyma jednorazowy, darmowy przydział 500 koron za kupienie gry i stworzenie konta gracza.

2. Aktywny subskrybent: jeśli jesteś aktywnym subskrybentem w dniu premiery „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”, otrzymasz 500 koron za posiadanie konta gracza plus 100 koron za każdy 30-dniowy okres, kiedy byłeś aktywnym subskrybentem. Dodatkowo Twoja subskrypcja zostanie automatycznie skonwertowana na członkostwo w ESO Plus na taką ilość dni, jaka pozostała Ci do zakończenia danego okresu subskrypcji w dniu premiery gry. Otrzymasz pełne benefity związane z członkostwem oraz 1500 koron za każdy 30-dniowy okres pozostałej Ci jeszcze subskrypcji. Na przykład: jeśli masz 30 pozostałych dni lub mniej, otrzymasz 1500 koron, jeśli masz pomiędzy 30 a 60 pozostałych dni, otrzymasz 3000 koron, a jeśli masz jeszcze 60 do 90 pozostałych dni, otrzymasz 4500 koron.

3. Powracający gracz: jeśli poprzednio grałeś w „The Elder Scrolls Online”, ale już nie jesteś subskrybentem, otrzymasz 500 koron kiedy się zalogujesz za posiadanie konta gracza plus 100 koron za każdy 30-dniowy okres, gdy byłeś subskrybentem.

4. Zakup pakietów koron: użytkownicy komputerów PC/Mac będą mogli zakupić pakiety koron w sklepie The Elder Scrolls Online. Użytkownicy konsol będą mogli kupić korony w sklepach Xbox Live lub PSN.

Czy teraz już za wszystko będziemy płacić koronami? Co się stanie ze złotem w grze?

Zachowasz i będziesz mógł używać w grze swojego złota tak samo, jak dotychczas. Złoto nadal pozostaje główną walutą podczas transakcji z NPC-ami i innymi graczami. Korony pozwalają na zakup udogodnień i personalizację przedmiotów (możesz na przykład kupić wierzchowce lub zwierzęta-towarzyszy), jak też na zakup dostępu do dodatkowej zawartości oferowanej w Sklepie Koronnym.

Czy mogę przekazać korony znajomemu/przyjacielowi?

Nie. Korony nie mogą być przetransferowane do innych graczy.

Czy mogę przekazać, sprzedać albo podarować innym graczom przedmioty lub dodatkową zawartość ze Sklepu Koronnego?

Nie. Wszystkie zakupy dokonane za korony mogą być użytkowane wyłącznie przez posiadacza konta, na którym dokonano zakupów.

Czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystane korony?

Nie. Korony nie podlegają jakiejkolwiek refundacji, ani za gotówkę, ani w inny sposób.

Czy mogę użyć koron w innej grze lub poza grą?

Nie. Koron nie można przetransferować do innych gier i nie mają żadnej wartości poza „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”.

Czy posiadane przeze mnie korony i zakupy ze Sklepu Koronnego będą dostępne dla mojej postaci, gdy zmienię serwer?

Dla graczy używających PC/Mac, którzy mogą się przełączać pomiędzy megaserwerami europejskim lun północnoamerykańskim korony są przenoszone wraz z nimi. Jednakże wszystkie zakupy ze Sklepu Koronnego są dostępne wyłącznie w obrębie serwera, na którym zostały dokonane. Dla przykładu jeśli kupisz zwierzę-towarzysza na megaserwerze północnoamerykańskim, będzie on dostępny dla Ciebie jedynie podczas gry na tym serwerze. Aby mieć takiego samego zwierzaka-towarzysza na megaserwerze europejskim, musisz go kupić na tym właśnie serwerze. Gracze używający konsol są automatycznie przypisywani do serwerów w zależności od miejsca zamieszkania i nie mają możliwości przełączania się pomiędzy megaserwerami.

Czy będę miał dostęp do zakupionej dodatkowej zawartości (DLC) po przełączeniu na inny megaserwer?

Nie. Dodatkowa zawartość (DLC) zakupiona w Sklepie Koronnym jest dostępna wyłącznie na tym serwerze, na którym została zakupiona. Na przykład jeśli zakupisz dany DLC na megaserwerze północnoamerykańskim, będzie on dostępny tylko podczas gry na megaserwerze północnoamerykańskim.

Czym jest zawartość dodatkowa (znana także jako DLC)?

DLC dla „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited” to pakiety, w których znajdziesz opcjonalną zawartość (strefy, questy, itp.) dodane do gry, aby uatrakcyjnić Twoje doświadczenie z gry, o ile je zakupisz. Ich nabywanie nie jest wymagane.

W jaki sposób mogę zdobyć tę dodatkową zawartość?

DLC będa dostępne do kupienia w Sklepie Koronnym na zasadzie a la carte (czyli wyboru tylko tych rzeczy, które Cię interesują – Bezimienny). DLC zakupione w ten sposób będą dla Ciebie dostępne tak długo, jak długo będzie dostępna gra „The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited”. Członkowie ESO Plus otrzymują bezpłatny dostęp do wszystkich pakietów DLC na okres opłaconego członkostwa.

Czy stracę wszystkie przedmioty i nagrody zdobyte w DLC jeśli wygaśnie mój okres członkostwa w ESO Plus?

Nie. Stracisz tylko dostęp do obszarów i questów z DLC, gdy wygaśnie Twój okres członkostwa (o ile nie kupiłeś danego DLC oddzielnie w Sklepie Koronnym), ale zachowasz wszystkie przedmioty i nagrody zdobyte w trakcie korzystania z DLC.

Czy nadal istnieje możliwość przeniesienia moich postaci na konsolę w cenie 20$?

Gracze, którzy będą mogli dokonać takiego transferu, otrzymają wiadomość e-mail informującą ich o takiej opcji. Następnie będą oni mogli wykupić usługę przez naszą stronę internetową.

——————————–

Oryginalne FAQ w języku angielskim można znaleźć pod tym linkiem.

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *