Posted by Bezimienny on mar 31, 2015

Detektyw (SPÓŁDZIELNIA RZEMIEŚLNICZA OTWOCK) – zawartość pudełka

Pudełko gry planszowej "Detektyw" (polskiego klonu "Clue") wydanej przez Wydawnictwo ELLERT i Spóldzielnię Rzemieśniczą Otwock„Detektyw” zajmuje w mojej kolekcji miejsce szczególne nie tylko z uwagi na fakt, że to pierwsza polskojęzyczna edycja znanej i popularnej na całym świecie gry „Clue” (lub „Cluedo”), ale głównie dlatego, że jak mało która posiadana przeze mnie planszówka „Detektyw” się ani trochę nie zestarzał. Owszem, obrazki na kartach są nieszczególnie piękne, plansza jest prosta i uboga graficznie, a pozostałe rekwizyty też są z dzisiejszej perspektywy dość siermiężnie wydane (choć w 1986 roku wydanie robiło wrażenie i nie odbiegało jakoś na minus od ówczesnego standardu). Na całe szczęście w „Detektywie” nigdy nie chodziło o to, by coś było ładne, tylko o to, żeby wspinać się na wyżyny dedukcji, próbując wykombinować, kto, czym i gdzie zabił. I to zadanie mój niemal trzydziestoletni egzemplarz gry spełnia po dziś dzień wręcz modelowo.

Z ciekawostek na temat „Detektywa” mam jeszcze dla Was dwie – pierwsza jest taka, że wydawca, czyli Spółdzielnia Rzemieślnicza „OTWOCK” istnieje do dziś, co jest tak niesamowicie wyjątkowe i niewiarygodne jak ślady życia na Marsie. Ale to fakt. Wyguglajcie sobie, weźcie tylko pod uwagę, że niestety już gier planszowych nie wydają. Druga natomiast sprawa jest powiązana z tą pierwszą: otóż „Detektyw” został wydany w bardzo (jak na tamte czasy) niskim nakładzie, bo zaledwie 5000 egzemplarzy.** Ile z nich dotrwało do dzisiaj, nie mam pojęcia. A ile z tych, które przetrwały, jest kompletnych, to już w ogóle tajemnica tajemnic. Ponieważ jednak mój „Detektyw” jest kompletny, zamieszczam spis zawartości pudełka. Mam nadzieję, że komuś się przyda. Oto, co powinno się w pudełku znajdować:

– plansza
– instrukcja (zawiera spis elementów gry)
– 6 kart osób:

– Miss Myszka
– Mrs Smukła
– Mrs Fasola
– Mr Musztarda
– Mr Oko
– Mr Koks

– 6 kart narzędzi zbrodni:

– klucz
– pistolet
– sztylet
– sznur
– świecznik
– rura

– 9 kart pomieszczeń:

– gabinet
– biblioteka
– sala bilardowa
– cieplarnia
– sala balowa
– kuchnia
– jadalnia
– świetlica
– hall

– 6 modeli narzędzi zbrodni (plastikowych, za wyjątkiem sznura – on jest ze sznurka)

– 2 kostki sześcienne (k6)
– 6 pionków (żółty, czerwony, brązowy, szary, niebieski, zielony)
– 1 koperta mordercy
– notes detektywa (do notowania przebiegu śledztwa) – mój egzemplarz zawiera 145 dwustronnych kartek*

____________________________________
* nic mi nie wiadomo na temat tego, żeby którakolwiek kartka zaginęła, ale różnie to bywa – czasami „Detektyw” był grany beze mnie i nie wiem, co się wtedy z kartkami działo…
** dla porównania uznawana za niezwykle rzadką „Bulwa” wyszła w 15 000 egzemplarzy.

Post a Comment

15 komentarzy to “Detektyw (SPÓŁDZIELNIA RZEMIEŚLNICZA OTWOCK) – zawartość pudełka”

 1. iwona pisze:

  Witam, czy można prosić o instrukcję na maila. z góry dziękuję.

 2. Aciok pisze:

  Witam,poszukuje gry planszowej Detektyw przejrzałem wszystkie strony jakie były możliwe i nic,jakby ktoś miał na sprzedaż to proszę o kontakt.Z góry dziękuje za każdą odpowiedz.

  • Bezimienny pisze:

   Czołem! Jeśli to musi być ten „Detektyw”, którego opisałem na stronie, to niestety nie pomogę (choć czasem, bardzo rzadko, ta gra bywa na Allegro). Ale jeśli nie, to są do kupienia współczesne wydania – tytuł to albo „Clue”, albo „Cluedo”.

   • Aciok pisze:

    Dziękuje za odpowiedz mam nadzieje że będe miał szczęście i uda mi się ją kiedys kupić.Pozdrawiam

 3. abc pisze:

  Posiada ktoś może instrukcję do tej gry – w postaci chociaż zdjęć ?

 4. KasiaW pisze:

  Pamietam ta gre, gralismy w nia kiedys duuuuzo razy………. Super ze moglam sobie znowu ja przypomniec 🙂

 5. gosia pisze:

  Mam obecnie 33 lata ,pamiętam jak mój brat (starszy o 5 lat) przyniosl ją do domu. Nie wiedzialam jak w nia grac ale zapadła mi w pamięci. Obecnie szukam jej bo chciałabym kupic ale niestety nigdzie jej nie ma. Poluje tez na monopoly w takim czrewono białym opakowaniu.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Makler giełdowy (ELLERT) - zawartość pudełka - Gry planszowe, karciane, na PC i wiele innych... - […] Ellert. Za taką tezą przemawia fakt, że wydany w roku 1986 „Detektyw” (opisany tutaj), będący podróbką „Cluedo”, oficjalnie został…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *