Nawet po upływie niemal trzydziestu lat od wydania w Polsce „Bulwa” wciąż nie do końca daje się porównać z jakąkolwiek inną planszówką. Ilość absurdalnego humoru połączona z bardzo konkretnymi zasadami gry jest w moim odczuciu mieszanką wybuchową (w kontekście samej gry to stwierdzenie nabiera nowego znaczenia*) i jak już się człowiek raz wciągnie, to na amen. Do tej gry po prostu nie da się podejść obojętnie – albo ją pokochacie, albo znienawidzicie. Mnie się przytrafiło to pierwsze i choć w momencie kupna nie miałem bladego pojęcia, że to w zasadzie kopia zachodniej gry pod tytułem „Globbo!”, to nawet teraz, kiedy już to wiem, moja miłość nie wygasła. Może za sprawą zupełnie nieszablonowego podejścia do fabuły, o ile można o czymś tak banalnym jak fabuła w przypadku „Bulwy” mówić, a może po prostu chodzi o to, że po dziś dzień zastanawiam się, po kiego grzyba na okładce jest napisane, że „Bulwa” to „pierwsze spotkanie z logiką komputera”!?
Naprawdę nie mam pojęcia, co wspólnego z logiką komputera ma zabijanie nieznośnych dzieci… Tak, tak – to o tym właśnie jest „Bulwa”! Tak czy siak gra bez wątpienia ma swój niezaprzeczalny urok i rzeszę oddanych fanów, choć zauważam ze smutkiem, że sukcesywnie się ta baza kurczy, a szkoda, bo „Bulwa” jest w stanie zapewnić długie godziny nieskrępowanej rozwał… ekhem, rozrywki w najlepszym tego słowa znaczeniu. I chociaż może się Wam wydawać, że jest prościutka, to jak pogracie więcej, to się przekonacie, że trzeba się przy niej sporo nagłówkować i natrudzić, żeby wygrać.
„Bulwa” jest jedną z najstarszych gier w mojej kolekcji (została wydana w 1986 roku), ale wciąż jest kompletna i nadal od czasu do czasu w nią grywam – jeśli się kiedyś Wam przytrafi sposobność zagrania, to skorzystajcie: może komuś z Was uda się odkryć, jaki związek ma rozgrywka w tę grę z logiką komputera. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, to się nimi podzielcie ze mną 🙂
W opakowaniu z „Bulwą” powinny znajdować się:
– plansza (formatu zbliżonego do A2)
– instrukcja (broszurowa)
– 140 żetonów, w tym:
– 4 x Głowa
– 23 x Pistolet laserowy
– 36 x Łapa
– 16 x Drożdżak
– 24 x Fruwak
– 11 x Kąsacz
– 12 x Klej
– 7 x Regeneracja 1
– 4 x Regeneracja 2
– 3 x Regeneracja 3
__________________________________________
* w tej grze dzieci mają skłonność do wybuchania – jedne w ten sposób atakują/bronią się, a inne się tak… rozmnażają 🙂
czy mozna gdzies dostac te gre ? albo skany do niej ?
Z tego co wiem od czasu do czasu pojawia się w portalach aukcyjnych, ale bardzo rzadko.